Výhody externí spolupráce

Někdy je pro firmu mnohem výhodnější využít služeb externího profesionála a nenajímat si tak přímo zaměstnance. Níže naleznete pádné důvody, které Vás přesvědčí, že využití externích služeb se Vám v určitých oblastech skutečně vyplatí.


  • Cenová dostupnost

Částka za poskytované služby se Vám může na první pohled jevit vysoká. Ale uvědomte si, že se jedná o částku konečnou. Neodvádíte žádné další poplatky, jako za zaměstnance. Navíc platíte za konkrétní služby, neřešíte tedy absenci zaměstnance v případě dovolené či nemoci. Nehledě na to, že fakturu za požadované služby zahrnujete do firemních nákladů.

  • Flexibilita

Člověk, který pracuje tzv. na volné noze je zpravidla mnohem více disciplinovaný. Vzhledem k tomu, že si svou práci organizuje sám, tak za Vás takový volnonožec může pracovat i o víkendu (odpovídání na recenze, uzávěrky apod.). Vaši zaměstnanci jsou sice v práci od rána do odpoledne, ale odvednou skutečnou práci odpovídající 8-hodinové pracovní době? Oni totiž kávové pauzy, brouzdání po internetu a diskuze s kolegy zaberou někdy i významnou část dne.

  • Vaše svoboda

Namísto zapojení zaměstnance na plný nebo částečný úvazek můžete v klidu spolupracovat externě s člověkem, který se postará o konkrétní agendu a pomůže tak zefektivnit Vaše podnikání. Vy se vedle toho můžete v klidu věnovat své práci a externích služeb využívat dle domluvy i nárazově dle finančních možností a skutečných potřeb. Zaměstnance nemůžete propustit na 2 měsíce a opět ho najmout, až bude potřeba.

  • Rychlé doručení kvalitních služeb

Profesionál pracující externě se snaží odvést tu nejlepší práci. Je to jeho vizitka, zodpovědnost a příslib zajímavých zakázek i do budoucna. Práci má rozvrženou tak, aby vše stihnul a své klienty uspokojil. Není v jeho zájmu pracovat na úkolu 8 hodin jen proto, že dříve beztak z práce odejít nemůže. Nezávislý profesionál pracuje na úkolu tak dlouho, kolik je skutečně třeba tak, aby byla zachována vysoká kvalita odvedené práce.

  • Nezávislost

Mezi největší potíže při náboru nového zaměstnance patří nutnost nemalých investic do školení, aby mohl Váš nový zaměstnanec pracovat efektivně. Na druhé straně nezávislí pracovníci jsou zvyklí pracovat sólo. Ano, samozřejmě budete muset jasně definovat pracovní parametry stejně jako Vaše očekávání, ale odpadne Vám zdlouhavý proces zaučování a vysvětlování.

  • Více inovací

Obecně platí, že externí pracovníci mají tendenci být více inovativní a vnímaví k novým technologiím, špičkovým nápadům a návrhům. Je to jejich práce, protože je to živí. Nemohou ustrnout, protože by přišli o zakázky. Počet zakázek a výše jejich odměn je totiž přímo závislá na jejich schopnostech a znalostech. Externí spolupracovník navíc může velmi pozitivně přispět k obohacení Vaší firemní kultury a inspirovat tak i Vaše stávající zaměstnance.

  • Zkušenosti

Externí spolupracovník má zpravidla více zkušeností a znalostí díky většímu počtu projektů. Využijte těchto zkušeností a většího rozhledu v oboru. Celé Vaše podnikání se může velmi posunout kupředu. Profesní slepota je zkrátka profesní slepota.

  • Konkrétní odborník

Pokud je potřeba udělat zvláštní úkol a Vaše podnikání postrádá tuto specifickou dovednost, můžete najmout nejvhodnějšího profesionála. Výhodou je získání odborných znalostí, aniž byste museli zaměstnávat někoho, koho nebudete nadále potřebovat, jakmile je úkol splněn.

Přeji Vám, ať najdete toho správného profesionála pro Vaše spokojené podnikání. Z mých osobních zkušeností vím, že se z takové spolupráce může vyklubovat přátelský vztah, který je ale stále založen na profesionalitě a vzájemné důvěře. 🙂

Jarka Kolářová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *